Vše o budování zpětných odkazů

Jak pohodlně extrahovat data ze (nejen) SERP Google i Seznam?

Nejspíš to znáte. Ať už se věnujete hledání odkazových příležitostí, nebo děláte podklady pro nějakou analýzu, je vždy velmi zdlouhavé vytahovat data z výsledků vyhledávání nebo titulky konkurenčních stránek. Pokud používáte prohlížeč Chrome, mám pro vás tip na povedené rozšíření.

Co rozšíření umí

Google Scraper, jak už název napovídá, umožňuje pohodlně vytáhnout dávkově ze samotných webových stránek nebo výsledků vyhledávání nebo všechna data s podobnými parametry a tyto pak odeslat do spreadsheetů v Google Drive. Jak na to, pokud si rozšíření nainstalujete?

Práce s rozšířením

Práce s rozšířením je opravdu triviální. Označíte si data, které vás zajímají. Například URL prvního výsledku, poté kliknutím pravého tlačítka myši vyvoláte nabídku Scrape Similar.

Volba Scrape Similar
Volba Scrape Similar v rozšíření Google Scraper

V aktuálním okně prohlížeče se objeví nabídka s extrahovanými výsledky.

Google Scraper
Google Scraper - nabídka výsledků

Ty poté jednoduše odešlete do Google Drive. Zde už si můžete s výsledky dělat, co je třeba. Takto můžete extrahovat z výsledků nejen URL, ale i titulky jednotlivých stránek ve výsledcích. Pokud chcete titulky i odkazy současně, označte titulek, poté Scrape Similar a rozšíření vám nabídce současně jak titulky, tak i odkazy v samostatných sloupcích.

Výsledky scrapování v Google spreadsheetu
Výsledky scrapování v Google spreadsheetu

Tip: pokud vám rozšíření po volbě Scrape Similar zobrazí pouze prázdnou stránku, zmáčkněte F5 (Obnovit)

Scrapování mimo SERP

Nemusíte se ale omezit pouze na výsledky vyhledávání. Rozšíření funguje i na samotných webových stránkách. Chcete například vědět, jaké testy jsou v nadpisech na webové stránce? Označte jeden nadpis a postupujte identicky, jako jsem popsal výše. Rozšíření Google Scraper vytáhne ze zdrojového kódu značku nadpisu a najde všechny  ostatní texty, které jsou označeny stejnou značkou. To je celý princip scrapování dat ze stránek prohlížeče.

S volbou parametrů pro scrapování si můžete zkusit pohrát sami v nabídce výsledků, kde vidíte parametry pro hledání vedle volby Selector. Výsledy si můžete také uložit jako presety pro další využití.

Doufám, že vám uvedené rozšíření pomůže ušetřit čas a zvýšit tak výkonnost. Pokud znáte jiné užitečné rozšíření, podělte se v komentářích. A nebojte se mačkat tlačítka na sdílení pod článkem, nekoušou.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

SEO specialista na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy. Připravím také SEO audit pro váš web.

Mrkněte na reference.

10 x komentováno

  • Není mnohem jednodušší a efektivnější si nějaký rychlý scraper napsat nebo nechat za pár stovek/tisíc napsat s využitím některých nástrojů(zadej google scraper do vyhledávání)? Případně jsou v GDocs rozšíření, která minimálně do 100 výsledků dokážou obsah ze SERPu automaticky scrapnout.
    Ušetří to tunu času a není třeba se výsledky proklikávat jako v případě Scrape Similar.
    Ten se dá využít spíše pro rychlé získání dotazu v XPATH a jeho případné využití. K scrapování SERP bych ho rozhodně nepoužíval.

  • Jasně, vždycky je efektivnější si nechat udělat nástroj na míru. Tahle cesta ovšem není pro každého a proto si hledám i služby zdarma.
    Ad rozšíření v Google Docs – souhlasím, že i tudy vede cesta.

    • Když pomineme řešení na míru – rozšíření v GDocs ti ušetří mnohem více práce, protože je k takovémuto úkonu vytvářeno.

      Scrape similar je rozšíření Chrome, které má pomáhat data scrapovat z webových stránek do spreadsheetů.

      Pro scrapování výsledků z SERPu je proto dost neefektivní ve chvíli, kdy musíš projíždět jednu stránku za druhou. Nedokážu si představit, že bych takto dostal z SERPu 1 000(už vůbec 10 000) výsledků k rozsáhlejší analýze/průzkumu.

      • V Google Drive mám mezi skripty Google Scraper v1.0.1, moje schopnosti ale nedosahují na možnost upravit si skript i pro výsledky Seznamu. Jestli tvoje ano, přispěj a sdílej nebo mi pošli nabídku na vlastní scraper:)

      • Na Seznam ti stačí importXML() nebo Google Refine…

        Problém je většinou pouze s Googlem. A na Google Scraper rozšíření si stáhni update, už je verze 1.2.0.

    • Nástroj bych určitě neodsuzoval 🙂 Popravdě jej sám používám a má celkem široké využití při scrapování :-).
      Jediné na co jsem narážel je účel použití, kde při scrapování serpu jsou mnohem jednodušší a účinnější strategie/nástroje viz. výše :-).

  • Já si myslím, že pro spoustu lidí je tenhle nástroj užitečný a navíc je zdarma. Ne každý má peníze na realizaci vlastního nástroje.

    • Honzo viz. výše – nenarážel jsem na užitečnost nástroje(sám jej využívám), ale na jeho účel.

      A ke scrapování Google jsou v GDocs rozšíření, kterými během dvou sekund stáhneš prvních sto výsledků Google SERP. Nepotřebuješ žádné vlastní řešení(to byl pouze návrh/možnost).

Vše o budování zpětných odkazů