Vše o budování zpětných odkazů

Google Penguin Update – další mazel, co žere webový spam?

Google na konci dubna vypustil do akce další z úprav svého algoritmu, zaměřenou na potírání obsahu, o němž Google věří, že není přínosný uživatelům a označuje jej jako webový spam. Pro tuto úpravu se vžilo označení Penguin update (viz. tweet od Matta Cuttse). Co Tučnák přináší?

Google sám poskytl typicky vágní informace  o zvyšování kvality a boji s black hat SEO praktikami, mezi nimiž uvádí následující postupy:

 • Vyhněte se skrytému textu nebo odkazům
 • Nepoužívejte cloaking nebo utajené přesměrování.
 • Neposílejte automatizované dotazy do Google.
 • Nepřeplňujte stránky irelevantními klíčovými slovy.
 • Nevytvářejte mnohonásobné stránky, subdomény nebo domény s výrazně duplikovaným obsahem.
 • Nevytvářejte stránky, které se chovají zákeřně (phising, instalce virů, trojanů a dalšího badware).
 • Vyvarujte se doorway stránek nebo affiliate stránek s žádným nebo minimem originálního obsahu.
 • Pokud je na vaší stránce affiliate program, ujistěte se, že vaše stránka má nějakou přidanou hodnotu. Poskytujte takový obsah, který dá uživateli důvod vaši stránku navštívit.
Penguin na Twitteru Matta Cuttse
Penguin a Panda na Twitteru Matta Cuttse

Nově Google bojuje s „nepřirozenými odkazy“ nebo „odkazovými schématy“. Nepřirozenost odkazů posuzuje Google samozřejmě sám, výsledek se projeví zprávou v Google Webmaster a samozřejmě propadem pozic v SERP, v důsledku čehož se propadne návštěvnost z vyhledávání Google.

Jak poznat, že  jsem se potkal s Tučnákem?

Google oznámil svůj Penguin Update 24.4.2012. V Google Analytics můžete tedy teoreticky od tohoto data sledovat změny. Pokud sledujete výraznější změny směrem dolů, pravděpodobně jste se Tučnákovi do hledáčku dostali. Pokud sledujete změny směrem nahoru, máte štěstí, Tučnák zametá s vaší konkurencí.

.

Pokud máte v Google Webmaster nějakou zprávu od Google, řiďte se jejím doporučením. Pokud ne, musíte si sáhnout do svědomí a přiznat si, které aktivity by asi Google mohl vyhodnotit jako spam. Jako návod můžete zkusit odpovědět na 23 otázek v tomto příspěvku na blogu Google.

Penguin a Panda po sobě

Celá věc je navíc komplikována skutečností, že 19.4. Google pustil do světa i Pandu s označením 3.5. Penguin Update se má zaměřovat striktně na spam, Panda vyhledává stránky s nízkou kvalitou. Dopady obou aktualizací se mohou kumulovat, nebo zaměňovat.
Pokud si myslíte, že problém není přímo ve vašem webu, pak se můžete zaměřit na odkazy, které k vám vedou. Podle prvních ohlasů Google nejspíše může nějakým způsobem devalvovat stránky, na něž vedou odkazy typu:
 • placené odkazy s identickým klíčovým slovem
 • komentářový spam
 • odkazy z PR webů
 • odkazy z nebezpečných stránek
 • guest posty ze špatně hodnocených stránek

Každý sám nejlépe ví, jakým způsobem se snaží ovlivnit SERP.  Uvedené typy odkazů Google může vyhodnotit jako podporu webového spamu. Jaký web asi provozuje autor tohoto diskusního vlákna na Webtrhu, v němž si 25.4.  stěžuje na propad pozic na Google?

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


Lessons Learned

K práci se zpětnými odkazy doporučuji přistupovat dlouhodobě zodpovědně, některé taktiky nejenom že mohou či mají krátkodobý účinek, nikdo ale nezaručí, že se v budoucnu neobrátí proti těm, jimž měly pomoci. Odkazů sbírejte raději méně a zaměřte se na ty, které se dají považovat za kvalitní. Při hledání ideálního odkazu se můžete držet geniálně stručného shrnutí Honzy Tichího z Medio.

O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

5 komentářů

 • Předpokládám, že Google bude brzy penalizovat už i kvůli odkazům, které pocházejí ze soutěží, nebo ze sociálních sítí. To je snad invaze zoogle

 • Problém je, že tenhle Google update penalizuje i white hat SEO a dokonce i weby, u kterých třeba poslední 2 roky žádný linkbuilding neprobíhal. Navíc na určitá KW hází naprosto nesmyslné výsledky a krutě penalizuje weby, aniž by bylo zřejmé proč.

   • Pošlete mi na mail zprávu z Google Webmaster ohledně akcí, které proti webu Google zavedl.

Vše o budování zpětných odkazů