Vše o budování zpětných odkazů

Guest blogging jako zdroj odkazů umřel?

Pokud jste zaregistrovali guest blogging jako taktiku pro tvorbu odkazů, pak mám pro vás smutnou zprávu. Matt Cutts včera potěšil Rand Fishkina a skoro mu splnil jednu z jeho předpovědí pro rok 2014, když na svém soukromém blogu vydal článek Úpadek a pád guestbloggingu pro SEO .

Google přes Cuttse docela dlouho vysílal signály, že kdo to bude s guest bloggingem pro SEO účely přehánět, může se také dočkat negativních dopadů. Ve včerejším článku se doslova píše: “ Guest blogging skončil, stal se příliš spamovacím. Nedoporučil bych spoléhat na guest blogging pro SEO jako na linkbuildingovou strategii.“ A doplňuje, že očekává, že se webspam tým Google na guest blogging podívá.

Už v polovině roku 2013 doporučoval John Mueller z Google přidat k odkazům v guest postech nofollow tag. Matt Cutts zase uvádí, kdy je publikování na cizích webech v pořádku a uvádí následující možnosti:

 • branding
 • zvyšování dosahu
 • budování komunit
 • expozice

A stejně tak říká, že blogy s více autory se nemusejí bát.

Reakce z celého světa jsou různé. Jon Cooper z PointBlankSEO spekuluje, jak bude asi Google v případě hodnocení a rozeznávání problémových guest postů postupovat. Cyrus Shepard hezky ironicky popíchnul Google:

Search Engine Land ve svém aktuálním článku shrnuje i vývoj přístupu Google ke guest bloggingu v čase.

Zábavný tweet dal také Chris Savage.

.

Nyní se tedy spekuluje, jak bude asi Google postupovat. Jaká může být identifikace guest postů? Slušná část takových článků je pro Google hezky označena jako „guest post by“ a podobně:) Četl jsem i zábavnou hlášku, že ode dneška budou pro Google rovněž probíhat crowdsourcing v Disavow Tool:) Google má samozřejmě kapacity a výpočetní výkon na to, aby si nějak poradil i bez toho, i když záběr není nikdy stoprocentní, jak je dobře vidět v půjčkovém odvětví:)

U nás se – jako obvykle – guest blogging pro SEO – ani nestačil pořádně rozjet a nyní už ani nemusí. To ale neznamená, že na cizích webech nemůžete být vidět. Jen to už nedělejte pro odkazy a pokud ano, nedělejte to masivně a nespoléhejte pouze na tuto taktiku (toto je pouze můj názor). Můj osobní tip je, že se ve světě část guest bloggingových aktivit přesune do ghost writingových aktivit a ostatní budou čekat na nějakou novou taktiku, která masově zaujme.

P.S. já guest posty stále akceptuji, pokud bude v kvalitě, jakou předvedl Vláďa Musílek s Velkým průvodcem pro WordPress SEO pluginy. Dva dny po vydání článku se mu zvýšil počet followerů na Twitteru o 51%.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

8 komentářů

 • Vypada to, ze prodej placla byl velmi dobre nacasovan.

  p.s. nechce mi zde vzit email v .info – „Please enter an valid email address.“ 🙁 Nejaky problem s validaci.

 • Nemyslím si, že by to bylo až tak horké. On často Cutts něco prohlásí, že se to nemá, že to bude postihováno, ale když je to děláno v rozumné míře, tak to prostě funguje a bude fungovat nadále. Pořád je prostě internet nastaven na systému odkazování a to se nikdy nezmění :-). I když určitě sociální signály budou zvyšovat svoji váhu, pořád to zase bude odkazování :-).

 • Pokud někdo využíval guest blogging jako zdroj zpětných odkazů tak dobře mu tak. Já tento způsob chápu spíše k podpoře značky.

 • No on Matt čím dál víc blábolí „jak bychom chtěli aby internet vypadal“, ale realita mu nějak uniká. Jak to chce postihovat když ani guest post nepozná? Jinak samozřejmě guest blogging i ghost writing má smysl, jen ho člověk nesmí dělat jako trouba nebo v českém stylu „PR zadarmo“

 • Vidím to jako naději, že se konečně přestane nabízet „Prodám/koupím X bla bla článků..“ Ale změní se na „prodám odkaz na obsahově přínosnou související stránku“.

 • Kapacitu na to aby si google poradil jistě má, ale v rozumných případech nemá šanci guest post poznat. Nebo se od roku 2014 bude guest post říkat jen takto označenému článku? 🙂
  BTW: potvrzuji .info problém v emailu, v doméně webu asi není problém?

Vše o budování zpětných odkazů