Takřka každý den narazím na otřesné nabídky nabírání zpětných odkazů. Společným znakem je jev, kterému říkám balíčkovost. Balíček obyčejně vypadá nějak takto: Za XY peněz zajistím několik set nebo x tisíc odkazů. Může se taková investice vyplatit?
Abych byl konkrétní, vezmu za příklad nabídku z diskusního fóra WebFair. Jeden z diskutujících zde nabízí, že prolinkuje zvolený web z více než 800 diskusních fór za 500 Kč. Jako referenci přikládá odkaz na fórum webu quantumperception.net, kde takový odkaz už je.
Pokud uvidíte nebo dostanete takovou nabídku, zbystřete. Jedno ze základních pravidel (nejen) současného linkbuildingu zní – kvantita není podstatná, počítá se kvalita. Rozeberu to na právě na příkladu reference z této nabídky, kde ukázaný zpětný odkaz nemá žádný přínos a uvedu proč.
- Doména quantumperception.net nemá žádné ranky.
- OpenSiteExplorer na tuto doménu ukazuje pouze dva zpětné odkazy ze stránek, jejich adresa aktuálně ukazuje status 404.
- Stránka s konkrétním příspěvkem nemá žádné ranky a podle dostupných odkazů na ni nevedou žádné zpětné odkazy.
- Celé forum je plné spamu. Jiný obsah tam není.
Z výše uvedeného se dají vyvodit dvě skutečnosti. Z takové diskuse k vám nikdy nedorazí návštěvník. Stejně tak nemůže takový odkaz jakkoliv posílit vaši stránku, spíš bych tipnul, že díky spamu v okolí může takový odkaz spíš ublížit. Jediný, kdo z takového odkazu bude ve skutečnosti bude něco mít, je ten, kdo službu nabízí. On bude mít vaši pětistovku, vám služba nepřinese nic.
Odkazy z diskusních fór mohou mít přínos, k jejich umístění je ale třeba přistoupit z rozmyslem. Snadno si vás totiž lidé zapamatují jako spammera. Pokud se chcete tímto směrem vydat, najděte si diskuse relevantní k vašemu oboru, zapojte se aktivně do komunity a pak bude mít takový linkbuilding užitek.
❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!