Vše o budování zpětných odkazů

Sedm otázek o Guestbloggingu pro Filipa Podstavce

Předpokládám, že start nové služby Guestblogging jste již zaznamenali. Sám bych jej nejlépe popsal jako tržistě s obsahem a další přidanou hodnotou  a rozhodně by neměl minout žádného online marketéra. Rozhodl jsem se proto oslovit Filipa Podstavce, který stojí za vývojem celé služby.

Guestblogging je poměrně nový koncept, kde ji k němu čerpal inspiraci?
O nový koncept jde v ČR – v zahraničí je tato forma rozvoje obsahu již poměrně zavedená. Žádný převratný nový nápad jsem tedy nepřinesl, pouze se pokusil modifikovat zahraniční systémy a přivést tento koncept do Čech. Z mého pohledu (z pohledu linkbuildera) je guest blogging jednou z forem rozvoje obsahu, který zde velmi chyběl. Tato win-win strategie je jednou z nejčistších forem linkbuildingu a firmy tak mají možnost poměrně efektivně oslovit cílové publikum.

Guestblogging logo

Jak dlouho trval vývoj a kolik lidí se na něm podílelo?
Vývoj se nám bohužel trochu protáhl vzhledem k zásahu státnic a školy do vývoje systému. Reálně pokud bych to vzal od myšlenky ke koncovému systému šlo o cca. 8 měsíců. Pokud bych to počítal od počátku realizace tohoto nápadu tak cca. 6 měsíců. Zde bych také rád poděkoval Ondřeji Šaterovi(@ondrejsatera) za jeho ochotu a výdrž při mých neustálých poznámkách k systému a za možnost flexibilní realizace projektu v době, kdy měl ve škole práce nad hlavu.

Na vývoji se celkem podílelo cca. 16 lidí včetně tebe – většina testeři, některé bych označil spíše za rádce. Nejvíce co se týká poznámek, testování a pomoci s návrhem konceptu bych rád poděkoval tobě Zdendo(@linkicz), dále Míše Matanelli(@ladyvirtual) a Pavlu Ungrovi(@necodymiconer). Bez Vás třech moc nevěřím, že by byl systém dokončen, alespoň ne v použitelné formě. Ale i ostatní hodně pomohli (nevím jestli zde všechny vypisovat), tak bych jim také rád touto formou poděkoval.

Co statistiky za první dva dny, prozradíš?
Co si tak vzpomínám ze včerejšího večera, tak to bylo kolem 100 uživatelů, 30 médií a 12 článků, z čehož realizované guest posty cca. 4. Dnes jde o 140 uživatelů, 46 médií a 18 článků (o realizovaných teď nemám přehled). Co se týká návštěvnosti, šlo ve všechny dny o cca. 400-500 návštěv. Ještě bych zda rád uvedl statistiku stížností na funkčnost a návrhů na update systému, jelikož jde o zajímavá čísla :-). za první tři dny se odeslalo 5 nahlášení nefunkčnosti systému a celkem 42 návrhů na update a rozšíření funkčnosti (nepočítám duplicitní nápady).

Filip Podstavec

Filip Podstavec objektivem Standy Dubna

Troufneš si veřejně tipnout, jaký bude poměr nabídek k publikaci za peníze a kolik za nepeněžní plnění?
Troufnout si můžu, ale popravdě tato čísla si budu cucat z palce… Podle mého to bude cca. 80:20(Paretovo pravidlo) – 80% článků přijmuto bez peněžní odměny, spíše formou odkazu, 20% článků za peněžní odměnu(kvalitnější, rozsáhlejší články). V současnosti si ale sepisuji určitý medialist a pokusím se do budoucna oslovit větší média s odebíráním článků z relevantních kategorií, což by mohlo trochu tento poměr vychýlit.

Systém zatím nemá žádné komerční parametry, ale do budoucna se určitě musí nějak živit. Naznačíš, kterým směrem se bude ubírat monetizace projektu?
Popravdě jsem prozatím ani do budoucna s monetizací projektu nepočítal. Pro mne je guest blogging krokem vpřed co se týká rozvoje obsahu a linkbuildingu v ČR a přiznejme si, že čeští linkbuildeři jsou jedni z největších „prasáků“ na světě. Pokud tento systém pomůže tuto úroveň alespoň trochu pozvednout, rád do něj ročně těch pár tisích korun zainvestuji a sám jej budu využívat. Jinou otázkou je, zda se nebude v GB využívat automatická kontrola duplicity textů, která při využití například CopyScape bude třeba(sice pouze minimálně) zainvestovat. V tu chvíli bych zvažoval alespoň nasazení například Flattru nebo něčeho podobného.

.

Kam můžou uživatelé posílat své tipy a bug reporty?
Veškeré tipy, bugy, dotazy a jakékoli jiné otázky ohledně GuestBlogging.cz mi prosím zasílejte na info@guestblogging.cz – budu rád za každý návrh a pokusím se všem co nejdříve vyjádřit. Bohužel v současné době děláme na mnoha úpravách a než se prkoušeme k Vašemu návrhu, bude to nejspíš chviličku trvat.

Všechny moje rozhovory končím stejně, kde bude GB za dva roky?
🙂 To je prozatím ve hvězdách. Nyní jsme opravdu v začátcích projektu a dokud se alespoň trochu nechytí, těžko předvídat. Viděl bych k tomu dvě použitelné alternativy:
1. Guestblogging se nechytne díky nedostatečnému zájmu a úplně vypadne.
2. Guestblogging se chytne, mě se podáří k využívání systému dotlačit větší média a půjde o projekt, který se bude používat.

Nerad bych ale předbíhal, protože všechno, co predikuji se téměř nikdy nevyplní – takže třikrát zaklepat na stůl, tfuj, tfuj a doufejme že to dopadne. Každopádně díky všem za podporu.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

1 komentář

Vše o budování zpětných odkazů