Vše o budování zpětných odkazů

Rozhovor s Brianem Deanem (backlinko.com)

Dlouho jsem tu neměl žádný rozhovor a vlastně ještě nikdy s někým ze zahraničí, takže byl čas to změnit. Oslovil jsem Briana Deana, který je se svými aktivitami na webu backlinko.com i jinde poslední dobou hodně vidět a Brian souhlasil.

1. Ahoj Briane, poslední dobou všude narážím na tvoje články a návody. Jak jsi se vůbec dostal k linkbuildingu?

Jako hodně lidí ve světě SEO, jsem se i já dostal do hry tak, že jsem chtěl „vydělat peníze online“ (v mém případě s ebookem a poté MFA weby). Časem jsem se naučil, jak vytvářet a propagovat kvalitní weby a budovat k nim odkazy.

2. Hodně lidí teď mluví o smrti linkbuildingu. Podle mě jsou odkazy v konceptu www věčné, souhlasil bys tedy, že linkbuilding je také věčný? Vždyť se nejedná pouze o součást SEO.

S tím naprosto souhlasím. I kdyby Google zítra zmizel, linky budou zásadní. Většina webů získává i více než 30% návštěvnosti z odkazujících stránek. (pozn. Zdeněk: V mém případě je to skoro 45% za posledních 15 měsíců)

Brian Dean
Brian Dean.

3. Co si myslíš o aktuálním kroku Yandexu, kdy odstranil odkazy ze svého algoritmu pro určité obory?

Myslím, že je to velmi hloupý krok. Když odstraníš veškerý ten spam (jako se to částečně poslední dobou daří Google), odkazy jsou SKVĚLOU metrikou ke stanovení kvality webové stránky. Oni to jednoduše vzdali, namísto investic do technologie filtrující spam.

4. Pojďme se vrátit k linkbuildingu v rámci SEO. Když pročítám různé návody a průvodce pro linkbuilding, často mám pocit, že nabízejí málo skutečně akčních tipů anebo fungují pouze pro vybrané niky, jako je například marketing. Nikdo ti ale nepoví, jak získat rozumné množství kvalitních odkazů pro kategorie produktů na eshopech nebo pro stránky orientované na finance. Vnímáš to stejně?

Hodně lidí to říká a částečně je to pravda. Ale určitě je možné vybudovat odkazy na jakoukoliv stránku, když jsi dost kreativní, a to včetně kategorií a produktových stránek (po pravdě, mám připravenou případovou studii, která lidem ukáže, jak se to dělá).

5 . Může dnes komerční web postupující striktně dle white hat být konkurence shopná v SERP? Pokud ano, máš nějaké příklady?

Určitě ano. Stačí si vygooglit nějaké komerční klíčové slovo a uvidíš deset modrých odkazů. A nevyhnutelně mezi nimi najdeš i takové, které nejsou giganti, jako Amazon. Podívej se, jak se tam dostali a udělej to stejně.

Jak nacenit linkbuilding?
Jak nacenit linkbuilding? Zdroj: http://pixabay.com/

6. Další otázka nebývá často veřejně diskutována veřejně a tou je cenový model pro linkbuilding. Pokud se rozhodneš jít cestou přirozeného získávání odkazů, není možné někomu garantovat objemy odkazů nebo nějaké preciznější nárůsty organické návštěvnosti. Ale přesto je nutné mít nějaký cenový model. Jak ty řešíš tento problém?

Já aktuálně už nedělám žádné zakázky pro klienty, a toto je jedním z důvodů. Je takřka nemožné nacenit práci při tvorbě odkazů způsobem, který bude férový k oběma stranám.

7. A co penalizace, speciálně ty algoritmické. Co je pro tebe signál, že je čas opustit penalizovanou stránku a začít znovu jinde od nuly?

Řekl bych, že pokud stránka nemá prakticky žádné opravdu přirozené odkazy, je to ten pravý čas jít dál. Nedává smysl v takový moment odstranit a budovat odkazy, když můžeš začít s čistým štítem a soustředit se na nové odkazy.

S čím linkbuilder pracuje?
S čím linkbuilder pracuje?

8. Které nástroje jsou součástí tvojí denní rutiny?

SEMRush, Mention, CheckMyLinksAhrefs.

9. Mohl bys doporučit nějaké zajímavé, ale ještě ne populární zdroje informací o linkbuildingu, které je dobré sledovat?

Určitě. Některé z nich jsou ale dobře známé, nicméně jsou na mém seznamu. PointBlankSEO, KaiserTheSage, TripleSEO, MatthewWoodward, FindMyBlogWay.com, Backlinks.com.au.

10. Všiml jsem si, že se věnuješ také affiliate marketingu,který je u nás docela na vzestupu. Co bys doporučil jako top 3 kroky pro linkbuilding u začínajících affiliate stránek?

.

Krok 1: Najdi si niku, ve kterém můžeš vydělat peníze, viz můj návod o tvorbě authority site. Krok 2: Vytvoř fantastickou stránku okolo vybraného tématu. Stanov si cíl, že prostě vytvoříš tu nejlepší stránku v daném oboru. Potom si najdi klíčová slova, která uživatelé v oboru hledají. Krok 3: Poté promuj svoji stránku až k smrti přes odkazové akvizice e-mailem.

11. Díky za tvůj čas, Briane.

Já děkuji za pozvání.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

9 komentářů

  • „pozn. Zdeněk: V mém případě je to skoro 45% za posledních 15 měsíců“ … timhle tvrzením jsi mi překopal plány na tento pracovní týden a asi i ty další:D

  • Zajímavé myšlenky s naceňováním linkbuildingu. Já osobně to vnímám podobně – pokud pracuju čistě v tom „jak by se mělo“ vesmíru, nedokážu slíbit v rozumném časovém horizontu nic moc. V seznamáckém vesmíru mne zase práce netěší. A balancovat na hraně je o nervy. To trápí nejen klienta, ale i mně jako freelancera, který si musí cash-flow trochu hlídat.

    V praxi to u většiny klientů dělám tak, že doporučuju buď tebe Zdendo případně Filipa Podstavce na větší objemy práce nebo u menších projektů zaškoluju (event. mentoruju) přímo klienta nebo mu na to někoho najdu a vychovávám. Tu druhou variantu si paradoxně cení i větší firmy a zejména proto, že jim tak know-how zůstává více ve firmě.

    Kolem a kolem se aktivně linkbuildingu věnuju už jen u pár vybraných klientů, kterým pomáhám hodně ze široka a mám k jejich byznysu bližší vztah, vhled do něj.

  • Efektívny článok, dobré tipy na zdroje aktualít. Inač tiež som prestal robiť SEO externe pre nezaplatenú námahu s linkbuildingom.

  • Asi nejzajimavejsi je ta pasaz, kde rika, ze sam linkbuilding pro klient nerealizuje. Vidim stejny trend v CR, kde kazdy o linkbuildungu keca, skoli a uci ostatni a sam ma praxi vicemene nulovou:) takze budeme vsichni skolit a praci bude delat kdo…?

Vše o budování zpětných odkazů