Vše o budování zpětných odkazů

Link Detective – poznejte soupeřovu taktiku budování zpětných odkazů

V pondělí jsem vám ukázal, jak lze sledovat propojené sítě webů, dnes ukážu, jak můžete analyzovat, jaké typy odkazů, v jakých pozicích a objemech používá stránka konkurence při budování zpětných odkazů. K tomu účelu použijeme služby Link Detective a všeobecně známý Open Site Explorer.

Příprava dat

Na webu Open Site Exploreru (OSE) si necháme vytvořit report pro zvolený web. Já jsem použil bastard.cz a report jsem vytvořil v bezplatném OSE tarifu, výstup je tudíž limitován počtem  1 000 odkazů.  Výsledek je samozřejmě odpovídající počtu odkazů, OSE ale řadí odkazy podle kvality, a tak ty nejsilnější dostanete i zdarma.

Bastard.cz OSE

Ve výsledném reportu pak zvolte filter External only a nechejte si jej exportovat jako csv soubor.

Projekt na Link Detective

Poté si na Link Detective vytvořte ve svém účtu nový projekt, pojmenujte jej podle libosti a nahrejte do něj report, který jste dříve vyexportovali z OSE. Po nahrání souboru nezbývá, než počkat na vyhodnocení. Služba totiž nefunguje okamžitě, analýza reportu s 1 000 odkazy trvá cca jeden den. Jakmile bude report hotový, Link Detective vám zašle e-mail.

Bastard.cz

Výsledek a analýza

Co služba vlastně oficiálně deklaruje? Analyzuje jednak texty odkazů, a pak umístění odkazů (sidebar, footer, příspěvek na foru, komentář, atd.). Jako většina nástrojů zdarma, Link Detective není bezchybný, nepozná a neumí zařadit vše. Velká část odkazů tak není zařazena do nějaké kategorie, u textu odkazů je služba úspěšnější.

Dělení textu odkauů na bastard.cz

.

Zatímco OSE vám v neplacené verze ukáže pouze několik prvních anchor textů u odkazů, Link Detective je doplní ke všem odkazům, které dodáte v reportu. Píšu plusový bod. Ve výsledku výše je krásně vidět, že třetina top odkazů webu je vázána na slovní spojení „trika s potiskem“, velká část odkazů je přímo spojena s brandem.

Bastard.cz Link Detective - report 2

Jak jsem psal dříve, značná část odkazů není zařazena do nějaké kategorie umístění, odkazy označené Unknown doporučuji zkontrolvat ručně a vysledovat, co mají weby společné, často se jedná o odkaz v článku. Velký počet odkazů je také označen jako nefunkční (Dead), bastard.cz si podle výsledku také docela frčí v patičkách, kde se nachází skoro osm procent jeho zpětných odkazů.

Závěr

Link Detective není bez chyb, ale s nulovými náklady umožňuje alespoň částečně nahlédnout pod pokličku webu, který si vyberete. Výsledný report je dostupný pouze online, vstupní data včetně textu odkazů si ale můžete exportovat opět do csv soubor a pracovat s nimi dále sami.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

11 komentářů

Vše o budování zpětných odkazů