Nástroje v prohlížeči představují obrovskou úsporu času. Jak pro Firefox, tak pro Chrome jich existuje obrovské množství. Výjimku tvoří poslední verze IE, kde si Microsoft rozšíření nepřeje. Jaká rozšíření pomáhají při budování zpětných odkazů mně? To vám ukáži v dnešním článku.
Základem je pro mě Collabim a jeho rozšíření. Troufnu si říct, že v Česku jde SEO a Collabimu ruku v ruce. S tímto rozšířením si snadno přidáte stránku, na niž se právě nacházíte, mezi své odkazové aktivity k příslušnému projektu v Collabimu.
Dalším v řadě je rozšíření WhoIs+, které umí zjistit vlastníka domény přes moji oblíbenou službu whois.domaintools.com. Dále umí prověřit DNS záznamy a vytáhnout kontaktní e-maily, pokud jsou uvedeny.
Obrovským pomocníkem při hlídání e-mailů je Boomerang. Pokud odesíláte hodně e-mailů, je těžké udržet si přehled o těch, na které vám nikdo neodpověděl. Tohle Boomerang umí zařídit. Popisu jeho fungování jsem věnoval samostatnou stránku.
Vhodným pomocníkem je Insert Text. Pokud často vkládáte někam opakované bloky textů (odkazy, e-mail, jméno, etc), pak je Insert Text nedocenitelným pomocníkem. Umožňuje si totiž vytvořit vytvořit vlastní kategorie pro různé projekty a k nim přiřadit libovolné texty. Ty pak následně vyvoláte z kontextové nabídky stiskem pravého tlačítka myši.
Linkclump je šikovné udělátko, které umí hromadně otevírat odkazy, které označíte myší. Už žádné klikání na výsledky v SERP nebo na něčí blogroll. Nabízí ale i pokročilejší nastavení, jako zpoždění mezi otvíráním nových stránek, automatické scrollování na stránce při výběru odkazů, klávesové zkratky nebo filtry pro ignorování odkazů obsahujících slova, která se vám nehodí do výběru.
Přestože o fungování nofollow atributu se stále vedou diskuse, je minimálně vhodné vědět, které odkazy na stránkách jsou tímto atributem značeny. S tím vám pomůže rozšíření Nofollow, které jednoduše vizuálně vyznačí ty linky, které tento atribut v kódu mají.
Rozšiřování vztahů je důležité v každém oboru, u linkbuildingu je to obzvlášť zásadní. Odkazy na weby totiž umisťují lidé, nikoliv stroje. V online prostředí aletrnativu osobních vztahů představují sociální sítě a právě Rapportive vám v Gmailu pomůže neproměškat žádné spojení se svými kontakty. Vyhledává pro vás všechny sociální účty vázané k e-mailu a nabídne vám možnost snadné nabídky na spojení a poté již zobrazuje i aktivity vašich kontaktů ve vybraných sítích. Podrobněji se o Rapportive můžete dočíst v samostatném článku.
Pro dolování dat ze stránek pak využijete Scraper. Jednoduše označíte část textu na stránce, jež vás zajímá, Scraper se podívá do zdrojového kódu a vytáhne všechny další údaje, které na stránce používají stejné html značky a nabídce jejich export do Google Drive. Scraperu jsem věnoval i samostatný článek Jak pohodlně extrahovat data (nejen) ze SERP.
Pro sledování hodnot GTPR a Sranku používám SEO Profesional Toolbar. Funkcí má sice více, ty ale nesleduji. U obou ranků mě zajímá pouze to, jestli má některý z nich nulovou hodnotu.
Poměrně často také používám rozšíření s nepoetickým, ale praktickým názvem Upravte a pošlete snímek obrazovky. Snímá celou stránku, vybramou část, umí doplnit popisné texty nebo například šipky.
Nakonec pochopitelně nechybí Mozbar. Z něj sleduji hodnota Domain a Page Authority.
Doporučíte mi nějaké další zajímavé a užitečné rozšíření?
Díky za rozšíření včerejšího přehledu Zdeňku 🙂 Jen s tím “Collabim a SEO ruku v ruce” tvrzením bych si troufnul polezimovat – osobně Collabim už delší dobu aktivně nepoužívám, nějak v něm nevidím žádná pro SEO užitečná data nebo funkce, které by mi neřešil Excel. Ale třeba jsem na to šel špatně 🙂
Díky za tipy.
Za sebe přidám doporučení na rozšíření “Check My Links”, které zkontroluje všechny odkazy na aktuální stránce a červeně označí ty nefunkční. Používám opravdu často.
https://chrome.google.com/webstore/detail/check-my-links/ojkcdipcgfaekbeaelaapakgnjflfglf?hl=en-GB
a IE Tab, který zobrazí stránku jako IE.
https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/ie-tab/
Děkuji za článek. Některé rozšíření jsem již měl, ale netušil jsem úplně, jak je používat. Díky moc!
Díky za ten Boomerang. Podobnou ulitku jsem hledal již celkem dlouho. Mrknul jsem i na tu samostatnou stránku a super. Dík
Díky za dobré tipy. Ten Boomerang je zajímavý 🙂
Díky za ten tip na Collabim, vypadá fakt dobře! Já používal různé ty backlinkwatch a podobé, ale Collabimu se to nemůže rovnat.
tento článok ma presvedčil aby som definitívne prešiel z FF na chrome, chrome je dokonca aj oveľa rýchlejší prehliadač
Zajímavé!