Vše o budování zpětných odkazů

Mých 10 rozšíření pro linkbuilding s Google Chrome

Nástroje v prohlížeči představují obrovskou úsporu času. Jak pro Firefox, tak pro Chrome jich existuje obrovské množství. Výjimku tvoří poslední verze IE, kde si Microsoft rozšíření nepřeje. Jaká rozšíření pomáhají při budování zpětných odkazů mně? To vám ukáži v dnešním článku.

Základem je pro mě Collabim a jeho rozšíření. Troufnu si říct, že v Česku jde SEO a Collabimu ruku v ruce. S tímto rozšířením si snadno přidáte stránku, na niž se právě nacházíte, mezi své odkazové aktivity k příslušnému projektu v Collabimu.

Rozšíření Collabimu pro Google Chrome
Rozšíření Collabimu pro Google Chrome.

Dalším v řadě je rozšíření WhoIs+, které umí zjistit vlastníka domény přes moji oblíbenou službu whois.domaintools.com. Dále umí prověřit DNS záznamy a vytáhnout kontaktní e-maily, pokud jsou uvedeny.

Rozšíření WhoIs+
Rozšíření WhoIs+

Obrovským pomocníkem při hlídání e-mailů je Boomerang. Pokud odesíláte hodně e-mailů, je těžké udržet si přehled o těch, na které vám nikdo neodpověděl. Tohle Boomerang umí zařídit. Popisu jeho fungování jsem věnoval samostatnou stránku.

Boomerang pro Gmail
Boomerang pro Gmail.

Vhodným pomocníkem je Insert Text. Pokud často vkládáte někam opakované bloky textů (odkazy, e-mail, jméno, etc), pak je Insert Text nedocenitelným pomocníkem. Umožňuje si totiž vytvořit vytvořit vlastní kategorie pro různé projekty a k nim přiřadit libovolné texty. Ty pak následně vyvoláte z kontextové nabídky stiskem pravého tlačítka myši.

insert-text
Takto vypadá nastavení rozšíření Insert Text.

Linkclump je šikovné udělátko, které umí hromadně otevírat odkazy, které označíte myší. Už žádné klikání na výsledky v SERP nebo na něčí blogroll. Nabízí ale i pokročilejší nastavení, jako zpoždění mezi otvíráním nových stránek, automatické scrollování na stránce při výběru odkazů, klávesové zkratky nebo filtry pro ignorování odkazů obsahujících slova, která se vám nehodí do výběru.

LinkClump pro Google Chrome
LinkClump pro Google Chrome.

Přestože o fungování nofollow atributu se stále vedou diskuse, je minimálně vhodné vědět, které odkazy na stránkách jsou tímto atributem značeny. S tím vám pomůže rozšíření Nofollow, které jednoduše vizuálně vyznačí ty linky, které tento atribut v kódu mají.

Rozšíření Nofollow pro Google Chrome.
Rozšíření Nofollow pro Google Chrome.

Rozšiřování vztahů je důležité v každém oboru, u linkbuildingu je to obzvlášť zásadní. Odkazy na weby totiž umisťují lidé, nikoliv stroje. V online prostředí aletrnativu osobních vztahů představují sociální sítě a právě Rapportive vám v Gmailu pomůže neproměškat žádné spojení se svými kontakty. Vyhledává pro vás všechny sociální účty vázané k e-mailu a nabídne vám možnost snadné nabídky na spojení a poté již zobrazuje i aktivity vašich kontaktů ve vybraných sítích. Podrobněji se o Rapportive můžete dočíst v samostatném článku.

Rapportive pro Gmail
Rapportive pro Gmail.

Pro dolování dat ze stránek pak využijete Scraper. Jednoduše označíte část textu na stránce, jež vás zajímá, Scraper se podívá do zdrojového kódu a vytáhne všechny další údaje, které na stránce používají stejné html značky a nabídce jejich export do Google Drive. Scraperu jsem věnoval i samostatný článek Jak pohodlně extrahovat data (nejen) ze SERP.

Scraper pro Google Chrome.
Scraper pro Google Chrome.

Pro sledování hodnot GTPR a Sranku používám SEO Profesional Toolbar. Funkcí má sice více, ty ale nesleduji. U obou ranků mě zajímá pouze to, jestli má některý z nich nulovou hodnotu.

.

Poměrně často také používám rozšíření s nepoetickým, ale praktickým názvem Upravte a pošlete snímek obrazovky. Snímá celou stránku, vybramou část, umí doplnit popisné texty nebo například šipky.

Nakonec pochopitelně nechybí Mozbar. Z něj sleduji hodnota Domain a Page Authority.

Mozbar pro Google Chrome
Mozbar pro Google Chrome.

Doporučíte mi nějaké další zajímavé a užitečné rozšíření?

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

8 komentářů

Vše o budování zpětných odkazů