Vše o budování zpětných odkazů

3 kvartály s malým webem – výsledky link buildingu

Na začátku března jsem začal pracovat na menší zakázce. Klientem byla agentura, která měla ve správě web firmy podnikající ve stavebnictví. Rád bych vám dnes ukázal, co se povedlo za uplynulých takřka 9 měsíců a jak jsme to dokázali.

Úvodní kroky

Cílový web přestal plnit požadované výsledky a před nějakým časem byl trvale přesměrován na novou URL (změna brandu). Nejprve jsem se tedy musel podívat, jak na tom je a provedl jsem analýzu odkazového profilu. Už jen počet odkazujících domén – 766 – naznačoval, na čem web stál a proč už tak dobře nefunguje.  Podrobným ručním rozborem jsem pak došel k následujícímu členění odkazujících domén.

Dělení odkazů
Dělení odkazů podle typů.

Některé další parametry odkazového profilu byly také „ukázkové“, za všechny mohu uvést, že pouze 4 z výše uvedeného počtu domén odkazovaly na některou z podstránek našeho webu. Takových webů je dnes spousta a odpovídají tomu, jak se link building dělal před pár lety.

Agentura měla hotovou analýzu klíčových slov, byť byla staršího data, pořád se dala použít. Mým dalším krokem v případě budování odkazů u malých webů je kontrola titulků. V případě toho našeho byly titulky opět dobové, nacpané klíčovými slovy a bylo nutné je opravit.

Ještě hůře dopadla revize obsahu stránek. V případě webu prakticky nebylo na co odkazovat. Přestože firma prodává poměrně široké portfolio produktů a doplňkových služeb, ve své online prezentaci k nim většinou dokázala napsat pouze jejich název a přidat ceník v tabulce. Jako vždy si v takovém člověk musí říct, jak je možné, že relativně úspěšný podnik takto podceňuje jeden ze svých prodejních kanálů.

Plán postupu

V tomto momentě se už ale dalo uvažovat, jak v případě plánování aktivit postupovat. Zaměřil jsem se na následující postupy:

 • sledování zmínek o brandu pro reklamaci odkazů
 • revize partnerských odkazů
 • prověření lokálně cílených odkazů, jako například městský katalog v sídle firmy
 • hledání problémů, které s produkty řeší cílová skupina a rozšíření obsahu webu o návod jejich řešení
 • průnik do Wikipedie
 • reference od našich dodavatelů
 • využití tématických webů agentury
 • advertorialy

Mým cílem bylo zvýšit návštěvnost co nejvíce podstránek webu byť i o malá množství návštěv, což odpovídalo domluvenému cíli mezi agenturou a firmou, jímž byla prostá výše organické návštěvnosti v měsíci nad určitou hodnotu.

Průběh

První 3 body byly relativně snadné, brand monitoruji vždy v kombinaci Google Alerts a Mention.net. V případě malých firem od tohoto kroku nečekejte zázraky, ani zde to nebylo jinak. Nezískali jsme tak ani jeden odkaz. Z partnerských odkazů jsme revidovali jeden, který po přesměrování na novou doménu zůstal označený starým brandem. Lokálně zacílený katalog jsme využili pouze jeden a to na městském webu v místě podnikání firmy. Jeho získání trvalo měsíc (týdenní připomínky v Boomerangu), zabralo 4 maily a jeden telefonát na konec.

Jako největší terno se nakonec ukázalo rozšiřování obsahu na webu, založené na průzkumu diskusí. I to bylo ovšem spojeno s obtížemi. Firma na požadavek zareagovala tím, že zkopírovala texty ze stránek dodavatele. V offline světě běžná praktika je v online prostředí cestou do nikam. Museli jsme tedy oslovit externího dodavatele, kde už byl výsledek podle představ.

Nejenom, že nám rozšiřování obsahu umožnilo dostat dva odkazy do Wikipedie, z nichž na web od 1.5.2013 do dnešního dne dorazilo 312 návštěv (0,76% z celku), ale mohli jsme to bez spamování odkazovat v diskusích. Plných 32% nových odkazů vedlo z diskusí.

Povedlo se i získat odkaz od dodavatele textů pro web na zakázku.

Pochopitelně jsme se věnovali i advertorialům, které se mezitím dostaly mezi netolerované praktiky. Ty nakonec tvoří třetinu nově získaných odkazů. Celkový počet nových odkazujících domén je 51. Zde je zajímavé, že přesně tolik jich na novou URL eviduje i služba ahrefs.com. A 33 z nich odkazuje na podstránky webu. A co to přineslo?

Výsledky

Relativně měkký cíl, jak jsem jen uvedl výše, byl díky přístupu firmy (koncového zákazníka) k online propagaci byl asi jediný akceptovatelný. V rámci změn u Google, které nám postupně znemožnily sledovat výkon klíčových slov jsme nakonec začali sledovat organickou návštěvnost podle vstupních stránek s vyloučením homepage, kterou jsme jako jedinou viděli jako silně zasažitelnou brandovými dotazy. Úvodní zadání firmy (koncového zákazníka) zadání ovšem brandovou návštěvnost nevylučovalo. Výsledek vidíte níže.

Organic report

.

Díky všem provedeným změnám a novým odkazům jsme na web od května do včerejška dokázali přivést 11 865 návštěv, což je ve srovnání s 3 855 návštěvami za stejné období loňského roku nárůst o 203%.  Jste zvědaví, co to agenturu stálo?

Celkem 32,5 hodiny práce za necelých 23 tisíc korun. V ceně však nejsou náklady na obsah. Jedna nová návštěva je tedy za necelé tři koruny, s obsahem odhaduji na 4,- Kč. Přesné náklady na tvorbu obsahu a další věci okolo neznám, protože vše nešlo přes moji osobu. Pro srovnání ale můžu říct, že například v Skliku je průměrná cena za jedno ze slov, které klienta zajímají, 5,25 Kč.

Závěr

Data a příběh tohoto webu jsem se rozhodl zveřejnit z několika důvodů. Jednak se jednalo o nízkonákladovou zakázku, web byl typickým reliktem starého SEO a koncový zákazník nespolupracuje v požadované míře. Cíl byl definován docela nevhodně, pokud byste se drželi běžných marketingových doporučení, ovšem firma podle mě k webu přistupuje jako k nutnému a obtížnému doplňku své činnosti v ve fyzickém světě a tak investuje peníze, aniž by příliš řešila jejich návratnost. Tento případ je také hezkou ukázkou, že se často místo pouhého budování odkazů musím věnovat i on-page faktorům nebo doporučením na tvorbu obsahu, protože to potřebuji k dosažení cílů. Linkbuilding samotný totiž nefunguje tak dobře, dokud jej nezařadíte do většího bloku aktivit. Zároveň však pasivita koncového zákazníka znemožňuje vymýšlení kreativnějších konceptů.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

10 komentářů

 • Zdendo super, ten efekt je hezký. Ještě bys to mohl doplnit o to, kolik lidí z nových odkazů (zejm. z diskuzí) na web doplachtilo a jestli páchali konverze (jde to u tohoto segmentu nějak hrubě změřit?)

  Co v té skládačce chybí je kolik to stálo klienta (agentura typicky přeprodává s marží, obvykle ne malou) i se započtením práce na obsahu. Jsem si jistý, že ve finále bude v plusu – záleží jen, za jak dlouho 🙂

 • Moc pěkné Zdeňku, mám rád případovky. Nemáš tam ale trošku chybu v prezentaci výsledků? Říkáš, že „…díky všem provedeným změnám a novým odkazům…“ – navýšení o 203%.

  Ale pokud se dívám do grafu správně, tak v prosinci 2012 byla návštěvnost skoro na nule a na začátku května 2013 už minimálně tak na 1,5 násobku. Což odpovídá cca 150% nárůstu ještě před tím, než jsi se k webu dostal ty.

 • Radku, díky. Srovnávám období 05/2013 – 12/2013 s identickým obdobím předchozího roku. Rok 2012 za toto období přinesl necelé 4 tisíce návštěv, rok 2013 pak skoro 12 tisíc. Chybu nikde nevidím. Ale máš pravdu, že prosinec a následující květen se pochopitelně liší (stavebnictví je sezónní, navíc se měnily pravidla hry ve vyhledávání).

 • Pokud bychom brali cca dvojnásobek uváděné ceny jako celkové náklady pro koncového klienta, tak je na necelých 6 Kč, což už taková hitparáda není 🙂

  každopádně super článek,díky za něj!

 • 1) Měřil jste nějaké pozice? Posunul se web na nějaká KW?
  2) Kolik cca. nových stránek na webu přibylo?
  3) Kolik z rozpoču padlo na placené články(napsání a publikaci)?

  • 1) V Collabimu orientačně, cíl byl daný jako návštěvnost. Web se ale pochopitelně na vybraná KW posunul, leckde na první stranu.
   2) 6 nových stránek a několik rozšíření již existujících URL. Nejúspěšnější nová stránka má 6,81 % podíl na celkové návštěvnosti. Druhá nejúspěšnější pak 2,38 % z celku.
   3) Do 10 tisíc Kč.

Vše o budování zpětných odkazů