Vše o budování zpětných odkazů

Zpětné odkazy zdarma č. 8: Wikipedia

Po delší době se vracím k seriálu o získávání zpětných odkazů s minimálními náklady (zdarma v titulku je samozřejmě klam, však víte, jak je to s tím obědem).  Z nadpisu už tušíte, jaký je dnešní zdroj. Poradím vám, jak s umísťováním odkazů na Wikipedii uspět.

Proč Wikipedia?

Nejprve několik slov o motivaci. Proč chtít odkaz z Wikipedie? Je to autoritativní server a značná část hesel může být zdrojem dobré návštěvnosti. Jistým způsobem je to prestižní místo.

Jak na to

Když už víme proč, je třeba si ujasnit ono „jak“ nejprve po filozofické stránce. Smyslem Wikipedie je poskytovat užitečné, spolehlivé a pokud možno objektivní informace. S tímto vědomím je třeba k ní přistupovat a  to platí i pro vkládání odkazů. V tomto přístupu totiž tkví celé kouzlo.

Kdejaký mladý SEO-budu-specialista natvrdo připlácne svůj vytoužený odkaz do zdrojů článku. Tam se většinou dlouho neohřeje (zkuste tuto diskusi o odkazu na stránkách hesla Kralupy nad Vltavou:)).

.

Totiž „jak“ po praktické stránce musí sledovat smysl Wikipedie. Musíte být přínosní. Jeden z osvědčených triků spočívá v tom, že musíte dát do kupy více odkazů, které se k tématu vztahují a jsou opravdu užitečné. Mezi takovou skupinkou se váš odkaz snáze ztratí, zvláště, pokud se nebudete snažit o krkolomná klíčová slova. Jde o návštěvnost, na optimalizaci KW zapomeňte.

Zkuste se také stát častějším editorem různých stránek v oboru. Na aktivního editora se pohlíží jinak, než na anonymní IP, která někde lepí odkazy na bázi náhodných výbuchů.

Tip na konec

Pokud svůj odkaz nedokážete dostat na Wikipedii přímo, zkuste to nepřímo. Věnujte kousek svého času a vytvořte stránku, na kterou se odkázat dá. Na ní si pak umístěte odkaz na web, na nějž chcete doopravdy cílit. Plán B pak může být, že máte štěstí a některý z odkazů, na nějž se vytoužené heslo odkazuje, vede na mrtvou stránku. Pokud máte šanci, zaberte ji.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

7 komentářů

 • Docela by mě zajímalo, zda mám šanci uspět s webem, který se zaměřuje na srovnání materiálů pro výrobu fuknčního prádla?

  Web samozřejmě není úplně bez poskvrny. Jeden maximálně dva odkazy vedou jinam. Ale z velké části se jedná o informační web.

  Zkusím a uvidím:-)

 • Pěkný článek a má dost do sebe, ale já mám jeden problém. Náhodou jsem na tento článek narazila a tak mě napadlo, že se podívám do wiki, zda tam ještě je odkaz, který jsem tam před 2 lety umístila a který tam ještě před půl rokem byl. A ejhle, už tam není!
  Zrovna jsem přemýšlela, že na wiki napíšu několik článků a přidám do externích zdrojů svůj odkaz, ale po tomto zjištěné už na to nemám nejmenší chut.
  Nejhorší je, že to může editovat kdokoli a tak, když se budu namáhat s psaním, překládat texty a podobně, tak stačí, aby nějaký chytrák přišel a odkaz smazal.

  • To už je riziko odkazů, žádný nemusí vydržet věčně. Pokud tam byl, zkuste jej vložit znovu, případně založit na webu stránku, která by byla považována za přínosnější a tu nalinkovat.

 • Tak jsem tam odkaz zkusila znovu vložit, okamžitě ho smazali. Teď je tam jen jeden, každým coulem komerčního charakteru.
  Původně bylo asi 5 spolu s mým a řekla bych relevantních (žádný katalog odkazů). Zrovna tato stránka má PR6 SR 4. Není třeba k tomu více dodávat. At si každý obrázek o nekorupčnosti české wiki udělá sám. Pokud máte zájem o kvalitní odkaz na wikipedii, prostě si ho kupte.
  Vím, že žádný odkaz nevydrží věčně, ale když si ponechá wiki pracně vypracovaný článek a pak tam šoupne komerční odkaz a všechny ostatní blokuje, tak všem dobře radím na wikipedii kašlat, škoda energie. Já tam tedy rozhodně už víckrát plýtvat svou energií nebudu. Ještě štěstí, že jsem to zjistila dnes a ne po tom, co jsem měla v úmyslu tam napsat další články. Seru na wiki… Promiň za sprosté slovo.

Vše o budování zpětných odkazů