Vše o budování zpětných odkazů

Pomocná ruka může skórovat

Protože jsem svoji přednášku na SEO Restart pojal více filosoficky a v duchu „restart“, přečetl jsem si ohlasy, že chybělo více praktických příkladů. Proto bych to rád napravil a dnes pustím jeden postup, který se mi taktéž osvědčil a možná jej taky využijete.

Příběh 1

Měl jsem odkazy umístěné v diskusním fóru. Nebylo nějak zásadně prolezlé linkbuildery, jako některé jiné diskuse, kde už si povídají pouze kolegové:) Po čase jsem ale zjistil, že fórum běžící na phpBB zasáhl automatizovaný spam a moje odkazy tak přišly vniveč. To se stává, ale u těchto odkazů jsem o ně nechtěl přijít. Co teď? Forum už chvíli nebylo aktivní, kontakt na majitele chyběl. Jediné, co jsem měl, byla jeho přezdívka. Ta naštěstí byla poměrně originální, ale i tak chvíli trvalo, než jsem jej našel přes účet na YouTube. Ze svého účtu jsem mu napsal a nabídl mu, že pokud mi dá přístup, fórum vyčistím a aktualizuji.

Chvíli jsme si psali, nakonec jsme se ale dohodli. S phpBB mám malé zkušenosti a rozdíl mezi nejnovější verzí a verzí pohánějící fórum byl propastný, aktualizovat se muselo postupně pěkně z verze na verzi. Trvalo mi celých 10 hodin, než jsem vše aktualizoval a promazal. Mít větší znalosti, možná bych mohl hrábnout do nějaké databáze.

.

Každopádně fórum je nyní čisté, v rámci úklidu jsem si pohrál i s odkazy, které mi na něm vadily.

Příběh 2

Pro jednoho zákazníka se mi hodily kulinářské blogy. Jeden pěkný jsem našel, mladý klučina zapálený do vaření, na webu měl spoustu dobrých příspěvků. A bohužel taky komentářový spam, jak to někdy na WordPressu chodí. Nabídl jsem se tedy, že spam vyčistím a zabráním jeho dalšímu průniku, to vše výměnou za jeden odkaz.  Majitel souhlasil, nicméně nakonec se už neozval a z celé akce sešlo. Důležité ale je, že nabídka pomoci pro něj byla výhodná.

Poučení

Pokud najdete web, který by se vám líbil a vidíte na něm nějaký problém, zkuste majitele oslovit s nabídku pomoci. Na této úvaze stojí koncept broken linkbuildingu, princip ale můžete přenést na další situace. Stačí si jen vzpomenout, až takový web uvidíte.

❤ Chcete se naučit získávat odkazy? Přijďte na školení link buildingu!


O autorovi

Zdeněk Dvořák

Link builder na volné noze. Na webu publikuji od roku 2001, SEO se věnuji od 2010. Pracoval jsem jak s malými firmami, tak i těmi největšími. Kromě exekutivy tvořím odkazové strategie na zakázku a školím, jak získávat odkazy.

2 komentáře

Vše o budování zpětných odkazů